جمشید مشایخی درگذشت، روحش شاد

25
هر چند او در بعد از انقلاب 57 به بازیگری بزرگ تبدیل شده بود در جامعه هنرمندان داخلی ایران، اما در زندگی سیاسی خود مفت باخت!!!
او در دوران اصلاحات محمد خاتمی، رئیس ستاد هنرمندان حامی اصلاحات و خاتمی بود، و چند جوان هنرمند را هم به ستاد هنرمندان در سال 80 کشانده بود و بدجوری اصلاح طلب شده بود، بازی را بد خوانده بود!!!
در دوران روحانی هم این روش را ادامه داد، اما نسل جوان دهه شصت به بعد از او عبور کرده بودند، اما در دقیقه نود زندگی خود، راز خودکشی تختی را گفت و «شاه را تبرئه کرد» و بعد رفت!!!، درست مانند شایگان که اعتراف کرد که نسل او بدجوری «گند» زدند، و بعد رفت.
اگر ماشین حذفی انقلابی و «قصاب» انقلاب (خلخالی)، در گام اول انقلاب فرهنگی!!!، (قبل از پاکسازی دانشگاه ها بدست حاج دباغ سروش و زیبا کلام!!!)، به جان جامعه هنری نیفتاده بود، و امثال بهروز وثوقی ها و فردین ها و ملک مطیعی ها و … را خانه نشین و آواره و ممنوع چهره نکرده بودند، شاید مشایخی به این درجه نمی رسید!!!، اما او بالاخره جزو خاطرات مردم در بعد از انقلاب بوده است، بدون در نظر گرفتن رفتار و عقاید سیاسی او!!!
اما راز مردمی بودن و مردمی ماندن را شاید همه درک نکنند، چون برای مردمی ماندن باید یک گام از مردم جلوتر بود از نظر جامعه شناختی و بازی خوانی و بعد هم باید شجاع و صادق بود!!!، به زبان ساده نباید به شعور و احساس و برداشت مردم «گند» زد، و آنها را سرکار گذاشت و فریب داد و به چوپان دروغگوی اذهان آنها بدل گشت در لحظات مهم تاریخ اجتماعی کشور و مردم آن کشور!!!، و اگر این بار مسئولیت بسیار سنگین است، لااقل می شود خود را کنار کشید و خنثی بود (اگر اراده و شجاعت در کنار مردم بودن را نداشتی و یا انتخاب تو مردم نبودند، حداقل بر علیه آنها کاری نکرده باشی)، تا سیستم از هنرمند، عروسکی در خدمت خود، درست نکند، مخصوصا سیستم های توتالیتر!!!
تختی و شعبان جعفری هر دو پهلوان بودند، اما در حافظه تاریخی مردم متفاوت به یاد می آیند!!!، چون نمی شود از نقش قلم روشنفکران مکتب آل احمدی در ساختن این روایت ها به آسانی عبور کرد!!!
رضا زاده وزنه بردار (هرکول جهان) را هم می شود با علی کریمی، اکنون مقایسه کرد!!!، بویژه چگونگی ثبت شدن آنها در حافظه تاریخی مردم!!!
در هر صورت جمشید مشایخی، همانی که نقش خدا بیامرز را بازی کرد، خودش خدابیامرز شد!!!، ولی آن خدابیامرز اصلی از تاکسی تاریخ پیاده شده و دوباره به صحنه بازگشت!!!دسته‌ها:آزاد اندیشگی

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s