«آچماز هسته ای»، همچنان پابرجاست!، آیا در کنفرانس امنیتی مونیخ شاهد اولین حماقت سیاسی «بایدن – هریس» خواهیم بود؟!، و یا ادامه حماقت رژیم؟!

قبل از شروع بررسی این موضوع، باید دانست در یک ماه گذشته، دولت بایدن دوباره همه «جااندازان»، و «ماله کش ها» را گرد هم آورده است تا دوباره راه فرار از «سقوط» را برای این رژیم فراهم آورد.

اشخاصی از جنس سحر نوروز زاده را در وزارت خارجه دارند بنوعی «جاسازی» می کنند تا بنوعی سیگنال به تهران فرستاده شود، آخرین نمونه آن آرین طباطبائی. البته شاه مهره این بازی رابرت مالی است که برای «ماست مالیزاسیون» در روند مذاکرات به تیم بایدن پیوسته است، و برای «…. مالی» در روند مذاکرات با رژیم.

شخص بایدن هم چند باری «دو پهلو» سخن گفته است، ولی در سخنرانی خود در کنفرانس امنیتی مونیخ شاید این روش را کنار نهد!، وزیران امورخارجه سه کشور اروپایی با وزیر امورخارجه آمریکا گفتگو خواهند کرد چند ساعت قبل از سفر بایدن به مونیخ، و بایدن هم با نتانیاهو بالاخره تلفنی گفتگو کرده است!، و قطر و عمان هم در پشت پرده دارند نقش «رابط» را بین آمریکا و جمهوری اسلامی بازی می کنند، و بنوعی جمهوری اسلامی هم برای امتیاز گیری بیشتر دارد «پیاز داغ» ماجرا را زیادتر می کند.

ایستگاه بعدی، کنفرانس امنیتی مونیخ و گفتگوی بایدن با سران سه کشور اروپایی است در جلسه مجازی گروه هشت!، و بعد شاید استارت «حماقت سیاسی!»، ولی اگر این حماقت سیاسی بوقوع نپیوندد، باید دید در چند روز بعدی جمهوری اسلامی رسما کار بازرسان آژانس انرژی اتمی را محدود خواهد کرد و بر مشکلات خود خواهد افزود؟!

در پشت پرده و علنی، روابط روسیه و اروپا، و روسیه و آمریکا دارد بدتر می شود، و کشورهای عربی و اسرائیل هم دارند از دور مذاکرات در مورد برنامه هسته ای جمهوری اسلامی را دنبال می کنند و از سیاست های دولت بایدن هم خوششان نمی آید و فرانسه هم دارد بنوعی هم به نعل می زند و هم به میخ برای اینکه در این بین برای خودش «سهمی» مهم تر دست و پا کند و بنوعی پای برنامه موشکی و دخالت های جمهوری اسلامی را در منطقه، «لااقل» در ظاهر به موضوع هسته ای، بپیونداند!

دولت بایدن – هریس هم در ظاهر چنین «ژست» دیپلماتیکی را گرفته است!، اما ژن خراب آنها در نهایت بدنبال راهی است تا، این روش را دور بزند!

و پوتین هم از «برگ» جمهوری اسلامی دارد استفاده می کند تا بنوعی امتیاز بگیرد از دولت بایدن و اتحادیه اروپا، تا شاید اینها فعلا دست از سر مخالفین پوتین بردارند و بنوعی پوتین بتواند در انتخابات بعدی نقشی فعال را بازی کند، برای این کار جمهوری اسلامی را تشویق می کند تا فعلا به «دیوانگی» اتمی خود ادامه دهد!

و در درون جمهوری اسلامی هم فعلا بدشان نمی آید کمی «قلدوری» نشان دهند، چون ترامپ دهنشان را «سرویس» کرده بود!، و اینها قبل از تسلیم باید بنوعی «عربده کشی» کنند، چون ژن اینها هم اینجوری خراب است!

و دولت بایدن هم نمی داند در خردادماه (ژوئن) در جمهوری اسلامی چه گروهی بر سر کار خواهند آمد!، البته برای «ظریف کاران»، و اصلاح طلبان هم می خواهد راه را باز کند و از طرفی هم می داند شاید این بار «نوبت» دیگران خواهد بود!

در چنین شرایطی، زمان برای همه دارد به اتمام می رسد!، البته بخشی از این «نمایش»، نمایش چنین چیزی به افکار عمومی جهان و بویژه آمریکا و ایران است!

ولی بازی ساده تر از این پیچیدگی ها است و فعلا دو روش برای دولت بایدن وجود دارد:

اول – بازی را فعلا ادامه دهد و دولت روحانی را خراب کند و یکی به نعل بزند و یکی به میخ تا ژوئن، تا مشخص شود چه گروهی در جمهوری اسلامی بر سر کار خواهند آمد. یا هم روشی که در رسانه ها مشخص کرده است را ادامه دهد و بگوید جمهوری اسلامی باید «احترام» برجام را اول داشته باشد تا ما هم در گام بعدی چنین کاری کنیم!

دوم – حماقت سیاسی را انجام دهد و به برجام برگشته و بخشی از تحریم ها را بردارد و قلاده را از سر «سگ هار» برداشته تا او هم پاچه بیشتری بگیرد در منطقه خاورمیانه!

و در صورت انتخاب راه دوم، باخت دموکرات ها در انتخابات کنگره در سال 2022 حتمی خواهد بود، چون تا آن زمان روسیه و چین و بخشی از اروپائیان از این موضوع نهایت استفاده را خواهند کرد تا قراردادهای بیشتری با جمهوری اسلامی ببندند و ایالات متحده را دور بزنند و در ادامه هم نقش ویرانگر جمهوری اسلامی در روند صلح خاورمیانه آشکارتر خواهد شد و بحران هایی را در خاورمیانه شاهدش خواهیم بود و شاید اسرائیل هم «کاری» صورت دهد!، و در نهایت دست آمریکا برای فشار بر جمهوری اسلامی «خالی» خواهد شد، و این بازی، درست مثل سال 2016 تکرار و جمهوری خواهان بازی ویران کردن قرارداد جدید آمریکا با جمهوری اسلامی را علنی خواهند کرد در تبلیغات انتخاباتی خود و حماقت بایدن را بزرگ خواهند کرد!، برای همین شاید در «پس» ذهن بایدن کمی عقل هنوز مانده باشد!، که حداقل کمی بیشتر جموری اسلامی را «بنوازد» قبل از بستن قراردادی جدید!، تا کمی از اعتراضات داخلی را بتواند مدیریت کند، و بهتر از زمان اوباما بتواند این قرارداد را به کنگره بفروشد!، و کمی هم عرب ها و اسرائیلی ها را ساکت کند!

البته دست جناح نظامی را هم در داخل جمهوری اسلامی کمی ببندد تا اصلاح طلبان بتوانند به بازی مسخره خود ادامه دهند!

حالا باید دید در این بین فرانسه و آن دو کشور دیگری برای بیشتر کردن فشار به جمهوری اسلامی و سود بردن از هر دو طرف ماجرا، پای کشورهای عربی و یا برنامه موشکی رژیم را به «پیوست» برجام باز خواهند کرد و یا به نقش مخرب خود برای منطقه خاورمیانه ادامه خواهند داد!، و اگر پای برنامه موشکی رژیم به مذاکرات باز شود، رژیم به دیوانگی های خود ادامه خواهد داد با تشویق پوتین، یا بنوعی با همکاری همه کمی «باند» نظامی ها در جمهوری اسلامی «اسقاط سازی» خواهد شد، برای مرحله بعدی بازی که بعد از مرگ رهبر شروع خواهد گشت!، یعنی جااندازی شاید (خاتمی – روحانی) بعنوان رهبر و کمی ایجاد فضای باز سیاسی از نوع «آخوندی» آن به روش اردوغان در ترکیه!، که واقعا «نوبر» خواهد بود!

البته بازی وقتی جالب خواهد شد که در این چند روز آینده، بازی همچنان به همین روال ادامه یابد و در نهایت جمهوری اسلامی وارد فاز بعدی «پاچه گیری» سیاسی خود شود و کار بازرسان را محدودتر کند و کمی زبان دیپلماتیک اروپائیان هم تندتر شود و کار بیشتر «بپیچد»، و این روند تا بعد از عید نوروز ادامه داشته باشد، در آن صورت جمهوری اسلامی کمی به خواندن «فاتحه» آخر خود بر سر مزار خویش نزدیک تر خواهد شد!دسته‌ها:آزاد اندیشگی

۱ پاسخ

  1. مرسی آقا. جامع و عالی. بسیار لذت بردم و روشن شدم. نوش…

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s