یک سال پس از خاموش شدن عمو مانوک

یک سال از ناپدیدی از صحنه و خاموش شدن عمو مانوک می‌گذرد.

لاکن صدای حقیقتش چه بلند و رساست…

یک دست به تنهایی خود، چه صدایی داشت…

در برهوت مردمان تشنه به نیوش حقیقت،

صدای نسل شیک هرگز نمی‌میرد…

I LOVE YOUدسته‌ها:بازتاب ویژه

۱ پاسخ

 1. پیاله‌چی جان ! دست مریزاد ! گلچین خوبی یود چون عمو مانوک مطالعات زیادتری داشت واریانت های بیشتری را در حرکت های شطرنج تاریخ می دید پس حدس این که کدام پروژه یا کدام مهره زودتر رونمایی می شود و به بازی می آید ، برای او راحت تر بود ، آن قسمت انتهایی کلیپ جای تفکر دوباره داشت ! از آنجا که سبک ایشان در بکارگیری سخنان موجزی بود که رمزی دربطن خود داشت به نظرم می آید که . جمله آخر کلیپ که جناب مانوک خدابخشیان می گوید : » رهبر وانمود می کند که تسلیم می شود بعد از صحنه خارج می شود ؟!! وانمود ؟ یعنی الکی و دروغکی تسلیم می شود ؟ و اون وسط ها به گمان خودش دارد پروژه ی خودش را به پیش می برد در حالی که به او فهمانده می شود یا می فهمد که دوره افول او و خاندانش است که باید همگی باید به مرخصی تاریخی بروند.

 2. سلام بر پیاله‌چی عزیز!
  و بر خودم فرض میدانم که سلام کنم به روح آن کودک سپیدمو،
  بر عمو مانوک عزیز!
  رسم ما ایرانی‌ها این است که برای شادی روح مردگان خود دعا
  می‌کنیم. مسلمان‌ها فاتحه می‌خوانند، مسیحیان در سکوت فرازی
  از انجیل را در دل می‌خوانند و از پدر آسمانی خود می‌خواهند که
  روح فرد مرحوم را به بهشت ببرد.
  عمو مانوک مسیحی بود ولی اعتقادی به این چیزها نداشت.
  یکسال پس از رفتن او حالا درستی پیش‌بینی‌های عمو مانوک
  به تدریج آشکار می‌شود. او مخاطبان اصلی خود را جوانهای
  ایرانی می‌دانست که به آنها لقب جوانان شیک پاسارگادی داده بود.
  نسلی که او امید فراوانی به آنها داشت برای آزادی ایران.
  چرا که عشق اصلی عمو مانوک، ایران بود. عشقی خالص به
  زادگاه خودش آبادان داشت. او جادوگر نبود.رمال و پیشگو هم
  نبود. عمو مانوک یک تحلیلگر بود. در ابتدا تحلیلگر فوتبال
  بود و پس از آن تحلیلگر سیاسی شد. یک تحلیلگر جدی، عمیق و
  پُرمطالعه. او سواد سیاسی بالایی کسب کرده بود. چیزی در وجودش
  بود که چه در عرصه ورزش و چه سیاست، باعث میشد که نقاط
  نامرئی را به یکدیگر متصل کند و نتیجه‌گیریهای دقیقی داشته باشد.
  وقتی موهایش سفید شد چهره مهربانش با آن لبخند دوست‌داشتنی
  به یک کودک با موی سپید مبدل شده بود. تعبیری که خودش هم
  آن را دوست داشت. حتا بیشتر از خطاب عمو مانوک!
  کودکی باتجربه و نامبر وان نسل شیک پاسارگادی. روحش هم مانند
  موهایش سپید بود.از آنجا هم به ما لبخند میزند.نگاه کنید!

 3. در پاسخ به رضا عارف :

  در یکی از برنامه های مانوک خدابخشیان درکانال طپش امیرقاسمی یک فیلمی ازیک سخنرانی در مجلس شورای اسلامی پخش کرد که درآن نماینده ای از عبارت نسل شیک پاسارگادی صحبت کرد و .. بعد مجری راجع به نسلی از جوانان در ایران که همه معتاد و بی حوصله و بی خیال هستند تا براندازی کنند او را زیر سوال برد.

  نظر من از این پرسش و پاسخ:

  1 – خود سناریو سازی وزارت اطلاعات در استفاده از کلمه جوانان شیک پاسارگادی از زبان یک نماینده مجلس که معمولاً عده ای نطق هایشان را به آنان دیکته می کنند نشان می دهد که عده زیادی از این قسم افراد صفحه فیس‌بوک ایشان را دنبال می کردند (* و در محله امید به هوچی گری برای انحراف از موضوع اصلی مشغول می شدند که عمو مانوک اگر لازم بود تذکر می داد که این محله جای چه افرادی است و اگر دوست ندارند به این محله نیایند .)

  2 – امیر قاسمی این نسل جوان را معتاد وبی خیال خطاب کرد . که هم سو است با نظر وزارت اطلاعات ( در نقش خبرنگار برای امیرقاسمی تا اینجا ایرادی هم ندارد ) اما خود وزارت اطلاعات هم آمار و گزارشات خود را در حوزه جوانان از مرکز مطالعات و تحقیقات مجلس دریافت می کند که در رابطه با آمار معتادین و مجرمین به تفکیک استانی – محله ای – سطوح اقتصادی اجتماعی و .. است .و بخش بی خیال بودن جوان ها هم که ها از سر و ظاهر جوانان در کوچه و خیابان و در فضای مجازی پیداست . اما این سوال تلویحاً پیغامی دارد. که از زبان امیر قاسمی مطرح می شود تزریق ناامیدی و ناکارآمدی این نسل شیک پاسارگادی برای براندازی.

  3 – پاسخ عمو مانوک به امیرقاسمی: از شما می خواهم اینقدر به این جوانان ایراد نگیرید و آن ها را اذیت نکنید .این ها نسل P هستند نسل Pepsi و مثل جوانان قبل از انقلاب (مبارزین انقلاب 57 ) تجریه چریکی و سازماندهی و ایدئولوژیکی ندارند.

  4 – اگر کسی عمو مانوک و تحلیل هایش را دنبال می کند می داند که ایشان گفتند نسل شیک پاسارگادی سن و سال ندارد. از جوان 18 ساله تا یک فرد 90 ساله می تواند در این رده قرار بگیرد .( یعنی تصمیم بگیرد که خرد و اندیشه را جانشین خرافات و باورهای غلط بکند ) ( تاریخچه مدرنیسم با رنسانس آغاز شد )

  4 – واقعاً هنوز عده ای ایران را وطن خود نمی دانند و براساس تفکرشان خود را اول از همه منسوب به یک شهر می دانند ( آبادانی خطاب کردن مانوک از این طعنه زیرپوستی بود . ( وضد یک وجه مکتب پهلویسم یعنی ناسیونالیسم است )

  5 – مسیحی بودن یا مسلمان بودن یا آتئیست بودن نقشی در صحبت های مانوک و محله امید نداشت. چه ایشان در فیس‌بوک گفته بودند که همه درگذشته در ایران با هردینی و باوری، کنار هم زندگی می کردند و مشکلی هم نداشتند. مکتب پهلویسم ( ناسیونالیسم سکولاریسم و مدرنیسم ) است که با تصویری از تابلو نقاشی رافائل در صفحه فیس‌بوک ایشان مزین است که در آن یکی از پرسناژ های مردان فیلسوف و متفکر تاریخ زرتشت است.

  6 – تمام کسانی که از وی پس از مرگ یاد کرده اند برای تمجید از وی چیره دستی اورا در تفسیر ورزشی فوتبال در کفه سنگین تر ترازو گذاشته اند و برای کم ارج نشان دادن تفسیرهای سیاسی ایشان طی 40 سال فعالیت چه از طریق انتشار نشریه رایگان و چه حضور در رادیو یا شبکه های ماهواره ای در جهت براندازی و در نقش یک اپوزیسیون واقعی رژیم کمتر تاکید دارند . در حالی که خیلی ها از آبشخور تفاسیر ایشان با همان کلمات و عبارات و تحلیل های ایشان بدون ذکر منبع وام گرفته اند که مانوک تذکر می داد که منبع را هم ذکر کنند و تعهد به حرفه داشته باشند . . . کلماتی مثل «آچمز» مواقع زیادی تیتر روزنامه های ایران شده است این افراد سابقه حضور ایشان در رادیو تلویزیون ملی ایران با تفسیر ورزشی فوتبال را ، در مقابل 40 سال حضور ایشان در رسانه های خارجی برای تفسیر سیاسی و فعالیت # براندازی قرار میدهند که کم لطفی است. عمو مانوک بارها گفتند که من هم برای ادامه تحصیل مثل شاهزاده به فاصله یک ماه در سال 56 از کشور خارج شدم.

  7 – یکی از خبرنگاران رادیو فردا در توییت های دروغین مرگ ایشان را زود هنگام و بدون گرفتن تایید از خانواده ایشان در زمان زنده بودنشان بسیار غیر حرفه ای اعلام کردند که بعد پوزش خواستند یعنی خیلی دلواپس حوزه خبرنگاری هم ایشان را درتعقیب داشتند.

  8 – روح عمومانوک همان افکار ایشان است. پس نیاز به فاتحه و نیایش مسیحی یا هر دین دیگری ندارد که عده ای در ابرازش برای رسیدن خیرات از کدام کانال خدا واریز شود مشکل دارند.

 4. توله سگ های پرورشی خوک های کتاب مزرعه حیوانات ( جورج ارول ، سرجاسوس انگلیسی ) ، برای جهت دادن به امیال اربابان پای کار حاضر شده و مهره چینی و صف آرایی می شوند کروبی فرمان شرکت در انتخابات ریاست جمهوری می دهد .گنجی دایم بر علیه اسرائیل و حضورش در خلیج فارس ابراز نگرانی حقوق بشری می کند و … عمو مانوک در 2018 گفت که فلسطین اشغالی شعاری است ساخته و پرداخته ی انگلیس ( دربار ویندسور ) برای آشکارسازی مخالفت علنی خود از حضور اسرائیل در خاورمیانه و باز گذری به اندیشه ها و تفسیر عمومانوک در 2018

  Jun 25, 2018
  به این میگویند کلاه انگلیسی …!
  دربار ویندسور ، در پنهان ، اسراییل را فلسطین اشغالی میخواند اما جرئت نداشت که علنا عنوان کند لذا خمینیسم را بارورِ قدس آفرید تا غرامتش را ایرانی های بابت جنبش نفتی ضدانگلیسی بدهند.))))

  تنفس مصنوعی رژیم با استعفای برایان هوک و سترون ماندن و بی تحرکی در تغییرات رادیو صدای آمریکا آغاز شده است.

  به سخنان مانوک خدابخشیان در سال 2017 توجه کنید . اما اگر نسل دایناسورها رفتنی هستند به باور و تحلیل های 2017 نیویورک تایمز . در سال 2020 اما اگر نشد با کرونا صد البته خواهند رفت ولی و اما در مورد نسل پس از… برای ادامه همان رژیم است بر همین اساس من در پیاله چیز دیگری می بینم، باز سازی تیم جدیدی از نمایندگان مجلس و حکومتی های دست آموز و جوان را می بینم . بر اساس مستندات تاریخ معاصر ، نهضت ملی شدن نفت به دگرگون شدن نهضت ملی با انحراف زیرکانه ای به ملی شدن نفت انجامید و بسیار مایه مباحات است اما خاطر مبارکتان را ارجاع می دهم به این که موضوع مربوط میشود به دوره نه ماهه درسال 1329 . با شروع فعالیت کمیسیون اقلیت مجلس تحت نام نهضت ملی ( جنبش ملی نفتی ضد انگلیسی به گفته مانوک خدابخشیان ) تا رسیدن به 13 اسفند 1329 که با ترور نخست وزیر حاجعلی رزم آرا منجر به پذیرش ملی شدن صنعت نفت توسط اکثریت قریب به اتفاق ( همه ) اعضای مجلس شورای ملی !! گردید . . چرا همه از ترس ترور موافق ملی شدن نفت شدند ؟ جای پرسش همچنان باقی است.

  این دفعه گویی انگلستان تا امتیازات اساسی از امریکا نگیرد از گود برجام خارج نمی شود. بر این اساس من صحبت های وزیر خارجه انگلیس و تیم گلوبالیست ها را در کنار نظر مانوک خدابخشیان قرار می دهم و می بینم که یک تنفس مصنوعی در حال وقوع هست .
  نوش ! مهران

  پی نوشت :

  https://ir.sputniknews.com/world/202009086901456/

  % راب: برجام باید تا وقتی که توافق بهتری حاصل شود باقی ………
  وزیر خارجه بریتانیا اذعان کرد: برجام چیزی است که فعلاً در اختیار داریم و تا زمانی که چشم‌انداز دستیابی به یک توافق وسیع‌تر فراهم شود، باید از آن محافظت کنیم.

  به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، دومینیک راب وزیر امور خارجه انگلیس، روز سه‌شنبه با سخنانی در پارلمان بریتانیا، مدعی شد که توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ موسوم به برجام نمی‌تواند همه دغدغه‌های انگلیس و دیگر شرکای غربی این کشور را در قبال ایران برطرف کند، اما تا زمانی که شرایط برای دستیابی به توافقی بهتر فراهم نباشد، برجام باید حفظ شود. %

  2 –

  ‎ايا بايد در انتظار فصل بوسه هاى مرگ در تهران ماند ؟
  نيويورك تايمز فتوا ميدهد كه
  صبر برجامى داشته باشيد !!!
  ايا واقعا ترامپ حق ندارد كه نيويورك تايمز را فيك نيوزبخواند ؟
  وچرا بنظر انها ؛ دونالد شيردل
  حق خواندن فاتحه برجام را ندارد !!!
  سرمقاله اخير اين نشريه كه به بانوى خاكسترى مطبوعات معروف است ان هم با عنوان ؛
  هيچ نيازى به پاره كردن برجام
  نيست ؛ چرا كه اين دايناسورهاى
  پير دارند ميمرند …
  تلويحا هشدارنامه يى به پرزيدنت
  ترامپ كه دارد احتمال عبور از برجام
  را در ماه اكتبر اينده بررسى مى كند
  در مقاله يى با تيتر كوتاه ؛
  پيش از اينكه پاره كنيد …
  كادر سردبيرى اعضاى هيت التحريره روزنامه ميكوشند
  با توجيح اينكه ؛ سالمندان نسل
  اول انقلاب دارند ميميرند ؛ پس
  شما پرزيدنت ترامپ دست نگهداريد ؛
  هرچند از تظر هرخواننده يى
  منطقى بنظر ميايد ؛ وليكن انرا نوعى ضد بازى و به گونه يى فرار به جلوتاكتيكى برشمرد …
  بنابرين پرسش اينجاست كه ؛
  ايا نيويورك تايمز كه در فصل
  خاكسترى انقلاب به ارگان غير رسمى انقلابيون ضد رژيم شاه
  ميماند ؛ مجددا در حفظ نظام
  اسلامى و انقلابى تلاش مى كند ؟
  اگر انها با شباهت سازى عصر
  ريزش دايناسورهاى سبز جمارانى به دوره پايانى دايناسورهاى سرخ كرملين نشين پيشا پروسترويكا و ظهور گورباچف ؛ ميكوشند ترامپ
  و نيروهاى ضد برجام را خام كنند
  حتما بايد خاطرنشان ساخت كه
  حرفى نيست كه برخى از اين
  گورزادههاى نامقدس بر لب گور
  سياسى ايستاده اندو در امر
  فاتحه خوانى يكديگر باهم كلنجار
  ميروند ؛ اما اليت بدخيم ليبرالها
  و كلوب گلوباليستها با توصيه
  تايم اوت تاكتيكى به فكر نوعى فرصت سوزى اند
  اگر نيويورك تايمز ميكوشد با
  مشابهت سازى ميان مرگ هاشمى
  با مرگ برژنف و مافياى او و همچنين ناسلامتى رهبر رابا
  دياليزم سياسى يورى اندروپوف
  مقايسه كند و با سفسطه بازى
  و بديل سازى از تاريخ ؛ ترامپ را
  واداربه پذيرش ابقاى برجام كند
  پس بايستى ازانها پرسيد ؛
  ان گورباچف غيبى اسلامى
  شما كو؟
  مسلما خاتمى ان سيد خندان
  نميتواند باشد چراكه شيخ كليدار
  هم جاى خالى هاشمى را پركرد
  وهم اينكه از اصلاحچى هاى خردادى عبور كرد و به دولت
  تفنكچى ها پيوست …!!!
  پس فقط ميماند خمينى جونير
  كه به بازگشت اينده ميماند و
  تداوم خمينيسم از نو…
  تاديروز رژيم ملاتاريا پشت سپر
  هسته يى سنگر گرفته بود و حالا
  كدرمز بقا شده برجام …!!

 5. نوستالژی رنسانس و نوزایی در اندیشه های مانوک -مصاجبه مانوک خدابخشیان با شبکه ملی ایران:

  باید مدتی سکوت کرد و ما موظف هستیم وقتی به صحنه برگشتیم چیز جدیدی را ارائه دهیم .% سخن نو آر که نو را حلاوتی است دگر!

  از دقیقه 05:20 تا 26:00 و از دقیقه 29:13 تا

 6. 💐💐💐عالیجناب همیشه زنده یاد مانوک خدابخشیان💐💐💐

  اثرش را در تاریخ ایران بجا گذاشت و شاگران خوبی را تربیت کرد، و ویدیو های او در یوتیوب راهنمای خوبی برای همه ایرانیان هست و خواهد بود.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s