امکان شعله ورشدن جنگ بزرگتر با درگیری قره باغ و بازگشت شبح امپراطوری عثمانی بعد از 105 سال – مهران

با یادآوری توصیه های مانوک خدابخشیان به این که خودتان مطالب را, از راست ترین جناح های راست تا چپ ترین چپ ها، مطالعه بکنید، من هم مطلبی با برگردان از سایت EIRNS گذاشتم.

درگیری های قره باغ کوهستانی که صد البته مربوط است به جنگ شاه لوله های گازی چهار دریا، به بهانه درگیری در یک منطقه کوهستانی 2000 کیلومترمربعی به نام قره باغ کوهستانی. اهمیت تاریخی قفقاز و آثارفرهنگی و آداب و رسوم و سننی که در روستاها ی دورافتاده آن پا برجاست و هنوز دستخوش تحریف و وارونگی نشده است مبحث دیگری است.

استنباط و نگرش من در دیوار پیاله سرا درکنارهم نشاندن مطالب زیر و تایید کنترل و موازنه دنیا در نظم جدید جهانی مسئله انرژی و امنیت است و بر اساس همان کد مانوک خدابخشیان جمع آوری شده یعنی جنگ شاه لوله های گازی و نفتی.

در کنفرانس ورشو یا وست فالیا ی دوم حتماً منابع انرژی هریک از کشورهای اروپایی مشخص شده است. اصلاً تماماً مسئله، مسئله ی امنیت انرژی است برای از ما بهتران.

درگیری در قره باغ کوهستانی امکان شعله ورشدن جنگ بزرگتر را دارد.

29 سپتامبر 2020 (EIRNS) – –
ترکیه با عضویت در ناتو در حمایت آشکار از آذربایجان وارد درگیری شده، درحالی که ارمنستان هم با روسیه توافق نامه دفاعی متقابل دارد. برای شعله ور شدن جنگ بر سر قره باغ بین آذربایجان و ارمنستان پتانسیل زیادی وجود دارد. جنگی که ناتو و روسیه درگیر آن خواهند شد.

رئیس جمهور ارمنستان دیروز در طی یک سخنرانی در کنفرانس امنیت سایبری ناتو را متهم کرده که ترکیه با هواپیماهای جنگنده F-16s خود از آذربایجان در حمله به آرتسا (جمهوری خودخوانده قره باغ) پشتیبانی می کند. «متأسفانه من باید اعلام کنم که ترکیه عضو ناتو در حال حاضر از طریق هواپیماهای بدون سرنشین الکترونیکی خود – از طریق حملات سایبری – به طور کامل از آذربایجان پشتیبانی می کند. اما فقط این نیست. ترکیه از آذربایجان همچنین از طریق پرسنل ، مشاوران ، مزدوران و همچنین هواپیماهای F-16s خود پشتیبانی می کند.»

به نقل از آرمن پرس در تاریخ 28 سپتامبر، وی گفت:» برای هر ارمنی که در سراسر جهان زندگی می کند این اتفاق نوعی بازگشت شبح است. چرا می گویم شبح ، زیرا این شبح امپراتوری عثمانی است که 105 سال پیش قتل عام ارامنه را طراحی کرد. به هیچ وجه نمی توانیم اجازه دهیم این نسل کشی دوباره تکرار شود.»

واردان توگانیان سفیر ارمنستان در روسیه روز گذشته نیز هشدار داد كه اگر ترکیه شروع به استفاده از اف -16 در قره باغ كند، كشور وی از موشك های اسكندر ساخت روسیه استفاده خواهد كرد و توضیح داد كه كشور وی از سیستم های دفاع هوایی كافی برای خلاص شدن از شر هواپیماهای بدون سرنشین ترکیه برخوردار است.

وی گفت: «رهبران ارتش بارها اظهار داشتند كه اگر شمشیر داموكلس در قالب جنگنده های اف – 16 اس تركیه بر روی مردم قره باغ استقرار یابد، تمام اقدامات از جمله استفاده از اسكندرها انجام خواهد شد.» «یعنی نیروهای مسلح ارمنستان برای تأمین امنیت باید از زرادخانه خود به طور کامل استفاده کنند.»

مشخص نیست که تعداد اسکندرهای ارمنستان در انبارها چقدر است، اما روسیه در سال 2016 دسته ای از نسخه صادراتی اسکندر-ای را به ارمنستان تحویل داده است. همچنین یک هنگ موشکی روسی نیز در ارمنستان مستقر است که مجهز به موشک های اسکندر است و بیشتر نشان دهنده شعله ورشدن پتانسیل جنگ است.

آذربایجان هیچگونه اف – 16 اس در نیروی هوایی خود ندارد. بنابراین اگر در آسمان قره باغ پرنده ای دیده شود، آنها ترک هستند. در هر صورت ، آذری ها این اتهام را به عنوان اطلاعات نادرست ارمنستان انکار می کنند. – مهران

larouchepub.com › 20200929_conflict

پی نوشت :
1 – ارسال ۴۰۰ تُن سلاح از روسیه به ارمنستان – تابناک – 16 اوت 2020 – 26 مرداد1399
https://www.tabnak.ir/fa/news/996942
2 – اولین تفسیر کرملین از درگیری قره‌باغ – 28.9.2020 – 28 سپتامبر 2020
https://ir.sputniknews.com/politics/202009286978775 /
3 – بیشتر تلفات ارتش آذربایجان اقلیت های ملی هستند . 1 اکتبر 2020
https://translate.googleusercontent.com/translate_c
…»این اطلاعات، اطلاعاتی واضح است. ما می توانیم اعلام کنیم که فقط در یک جهت 148 لزگین قومی از ارتش آذربایجان و همچنین چند صد سرباز قومی تالش کشته شدند. »
3 – رئیس جمهور آرسارا از نمایندگان اتحادیه ملی ایزدی ها پذیرایی می کند .Armenpress – – 1 اکتبر 2020
https://armenpress.am/eng/news/1029763
نکته: اقلیت های ملی تلف شده آذربایجان شامل اقوام تالش و لزگی ها میباشند .در گزارشات خبری ارمن پرس درمورد اقلیت های ایزدی در قره باغ هم مطالبی درج شده است .
4 – قهرمان کشتی اروپا آرسن هاروتیان در میان حملات آذربایجان به ارتش پیوست . Armenpress – – 1 اکتبر 2020
https://armenpress.am/eng/news/1029745.html
5 – ارمنستان اعلام کرد اسرائیل به آذربایجان، کمک تسلیحاتی می‌رساند. اسپوتنیک – 27 سپتامبر 2020
https://ir.sputniknews.com/politics/202010016988764
6 – جنگ شاه لوله های گازی چهاردریا ( دریای خزر – دریای سیاه -دریای مدیترانه – خلیج فارس ) : قفقاز ناحیه ای بین دریای خزر و دریای سیاه با مساحت 520،000 کیلومتر مربع است.
https://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%82%D9%81%D9%82%D8%A7%D8%B2

ناحیه‌ای در آسیا و اروپا میان دریای خزر و دریای سیاه است که رشته‌کوه قفقاز در آن واقع است. قفقاز از نظر سیاسی به دو بخش قفقاز جنوبی (ماورای قفقاز) و قفقاز شمالی تقسیم می‌شود و دارای مساحتی حدود ۵۲۰٬۰۰۰ کیلومترمربع و جمعیتی حدود ۴۰٬۰۰۰٬۰۰۰ نفر می‌باشد.
قفقاز جنوبی شامل کشورهای جمهوری آذربایجان، ارمنستان، گرجستان و بخش‌هایی از شمال باختری ایران و شمال خاوری ترکیه می‌شود. اما قفقاز شمالی جزئی از روسیه است و شامل جمهوری‌های خودگردان داغستان، چچن، اینگوشتیا، اوستیای شمالی-آلانیا، کاباردینو-بالکاریا، کاراچای-چرکسیا، سرزمین کراسنودار، آدیغیه و سرزمین استاوروپول می‌شود.
کوه های قفقاز شامل کوه قفقاز بزرگ و کوه قفقاز کوچک است . قره باغ کوهستانی یا به آذربایجانی داغلیق قره باغ که به روسی ناگورنو قره باغ یا NK خوانده می شود دارای 2000 کیلومتر مربع مساحت است .

یک سوال : حال چرا عدهای گورزاد داعشی و سوری را فرستاده اند اینجا ؟ آیا می خواهند در اینجا از شرشان خلاص شوند ؟

7 – اهمیت منابع انرژی چقدر است؟ بی بی سی – 30 سپتامبر 2020
https://www.bbc.com/persian/world-features-54348307

جمهوری آذربایجان یکی از شرکای اصلی ترکیه در حوزه انرژی است. این کشور بخش اعظم نیازهای انرژی خود را از خارج تامین می‌کند.

طبق گزارش‌ها، حدود یک‌سوم واردات گاز طبیعی ترکیه در ماه مه از جمهوری آذربایجان بود. نفت دریای خزر نیز به بندر جیحان در ساحل دریای مدیترانه فرستاده می‌شود.
صادرات گاز طبیعی روسیه در سال‌های اخیر به ترکیه کاهش پیدا کرده است، و کارشناسان مدعی شده‌اند که مسکو می‌خواهد روابط آنکارا و باکو را در حوزه انرژی مختل کند.
جتینر جتین، نویسنده وبسایت خبرترک، روز ۲۸ سپتامبر گفت که «قرارداد گاز طبیعی فعلی ما با روسیه در سال ۲۰۲۱ به پایان می‌رسد. ما سپس کسری ناشی از این اتفاق را از طریق خط لوله گاز طبیعی ترانس-آناتولین تامین خواهیم کرد… این وضعیت برای روسیه کافی است تا بخواهد مرز جمهوری آذربایجان و ارمنستان را بی‌ثبات کند.»

کورساد زرلو، ستون‌نویس دیگر خبرترک، هم روابط انرژی ترکیه و جمهوری آذربایجان را به توان منطقه‌ای آنکارا پیوند زد و گفت «حق حاکمیت جمهوری آذربایجان تنها چیزی نیست که در خطر است، نیازهای انرژی ترکیه و موقعیتش در منطقه نیز با خطر مواجه خواهد شد.»

8 – سوری‌هایی که برای جنگ به جمهوری آذربایجان فرستاده شدند؛ ‹یا بجنگ یا زندان برو› بی بی سی – بخش عربی –
1 اکتبر 2020 https://www.bbc.com/persian/world-features-54348314

… او می‌گوید «از ما خواستند که در ازای ۲ هزار دلار به جمهوری آذربایجان برویم و به عنوان نگهبان در نقاط نظامی مرزی مستقر شویم. آن موقع هنوز جنگ شروع نشده بود و کسی هم به ما آموزش نداد.»

… عبدالله ( اسم مستعار ) هم مثل اغلب ساکنان شمال سوریه فقیر بود و از جنگ خسته. در نظرسنجی اخیری که بین ساکنان این نواحی صورت گرفته است، ۸۱ درصد پاسخ‌دهندگان گفته‌اند که پولی که برای هزینه‌های زندگی دارند ماهی کمتر از ۵۰ دلار است.

برای همین وقتی هفته گذشته به عبدالله پیشنهاد شد که در ازای ۴۰ برابر این مقدار به جمهوری آذربایجان برود و «در نقاط نظامی نگهبانی دهد»، سریع پذیرفت.

او در ادامه می‌گوید «ما را سپس به فرودگاه اوگوزلی در جنوب ترکیه بردند و با پروازی یک ساعت و نیمه به استانبول منتقل شدیم. از آنجا هم با خطوط هوایی جمهوری آذربایجان به این کشور رفتیم و در نهایت به موقعیتی نظامی لب مرز رسیدیم.»

به گفته او «ما را داخل نفربر کردند، اونیفورم‌های آذربایجانی به تن داشتیم و به هر نفر هم یک کلاشنیکف داده بودند.»

دوباره در منطقه ناگورنو قره‌باغ درگیری سنگینی به راه افتاده بود.

عبدالله می‌گوید «نفربر ایستاد و ما از این که در خط مقدم بودیم تعجب کردیم. ما حتی نمی‌دانستیم دشمن کجاست. سپس بمباران شروع شد، افراد از ترس گریه می‌کردند و می‌خواستند به خانه بروند. گلوله توپی به نزدیکی ما اصابت کرد و چهار سوری را کشت و سه نفر را هم مجروح کرد.»

عبدالله می‌گوید که در چند روز بعد از آن جسد ده سوری دیگر را دیده بود. منابع محلی در شمال سوریه به بی‌بی‌سی گفتند که خبر کشته شدن سوری‌ها در جمهوری آذربایجان داشت به گوش خانواده‌هایشان در منطقه می‌رسید.

به گفته عبدالله ۷۰ سوری دیگر نیز مجروح شده بودند و به مداوا نیاز داشتند، اما توجهی به آن‌ها نمی‌شد.

10- با اسامی یا تحریف نماد های نشسته برپرچم کشورها – بحث زبانشناسی و تاریخ مطرح می شود که موضوع حاشیه ای است برای جنگ زرگری که به این مقال مربوط نمی شود .دسته‌ها:مهران

۱ پاسخ

  1. بله نازنین مهران، نوش…
    زاویه بسیار روشنی را در پارادایم این آخرین درگیری به قول عمومانوک «گلخانه‌ای» گشودید.
    دست مریزاد.
    مانایی تان را آرزومندم، به خدا…

  2. به زودی اش لشکر فاطمیون وارد عمل خواهند شد

  3. گویی تمام کشورهای همسایه بعد جهان در سیاه چاله ایران فرو میروند!

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s