مصاحبه روز مادر اعلیحضرت رضا شاه دوم در فاکس نیوز

لینک دانلود:

https://piyalechi.files.wordpress.com/2023/05/him-reza-pahlavi-maria-bartiromo-05142023.mp4

ترجمه:

 • نیروی دریایی آمریکا روز جمعه اعلام کرد که در پی توقیف دو کشتی توسط ایران، تعداد گشت‌زنی‌های خود را در تنگه هرمز افزایش می‌دهد.

اکنون، ده ها دیپلمات ارشد سابق ایالات متحده از رئیس جمهور بایدن خواسته‌اند که دیپلماسی با ایران را کلا متوقف کند.

دوشنبه گذشته رژیم ظالم ایران دو مرد را به اتهام توهین به مقدسات به دار آویخت، این در حالیست که امسال پس از آغاز اعتراضات سراسری علیه نظام پس مرگ مهسا امینی ۲۲ ساله در سپتامبر گذشته صدها اعدام انجام شده است.

با وجود این، ایران به عنوان رئیس مجمع اجتماعی شورای حقوق بشر در سازمان ملل متحد در سال آینده انتخاب شده است، اگر باور کنید!

برای پرداختن به همه این موارد و بیشتر اکنون والاحضرت رضا پهلوی ولیعهد ایران در تبعید به ما ملحق می شوند.

اعلیحضرتا، از اینکه امروز صبح اینجا می‌باشید بسیار سپاسگزارم.

 • صبح بخیر ماریا و قبل از هر چیز اجازه دهید روز مادر را به همه بینندگانمان تبریک بگویم.

اما این، همراه است با اندوه بسیاری از مادران ایرانی که امروز در سوگ از دست دادن فرزندان اعدام شده یا به قتل رسیده‌شان هستند.

 • خوب، ممنون از گفتارتان و دلمان برای آن مردم و قدرت و اعتقادی که زنان ایران داشته اند، می سوزد. من تماما در حمایتشان هستم.

به من بگویید. اکنون اوضاع را به کجا می بینید که دارد می رسد؟ آیا دوباره در نقطه ای از انقلاب هستیم؟

 • هستیم. ماه ها گذشته است [که در انقلاب هستیم].

سوال این است که چه چیزی باعث خواهد شد که موازنه کاملاً به نفع مردم ایران متمایل شود، یا به عبارتی رژیم را از لبه پرتگاه که هست به پایین هُل دهد.

می توانم بگویم که این به عواملی نیاز دارد.


اولین عامل فشار حداکثری به معنای ادامه تحریم‌های اقتصادی است، البته به شرط اعمال آن، که این دولت (بایدن) هنوز ثابت نکرده است که واقعاً دنبال تحریم کامل رژیم است.

آن باعث فشار بیشتر بر رژیم می شود.

در این زمینه، قرار دادن سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی، رژیم را در امکانات خود برای دستیابی به درآمد بیشتر برای ایجاد ماشین جنگی خود و نیابتی هایش در منطقه، از سوریه تا لبنان و سایر مناطق، بیشتر محدود خواهد کرد و راه‌های دیگری نیز برای افزایش فشار وجود دارد.

سپس، عنصر حمایت حداکثریست که هست؛ چیزی که سالهاست توصیه شده است.

چگونه می‌توان مردم ایران را عملا توانمند کرد؟

دسترسی به اینترنت، تأمین مالی صندوقهای اعتصاب.

ایده صندوق اعتصاب و روش تامین مالی آن را من مدتهاست که مطرح داشته‌ام.

در اینکه راه قانونی برای استفاده هدفمند از دارایی‌های فریز شده رژیم، که در نهایت پول مردم ایران است، وجود دارد و از آن برای تامین منابع مالی صندوق اعتصاب استفاده شود.

این تغییر کامل ناگهانی در توازن قدرت بین نظامی است که سعی در سرکوب این مردم دارد و شهروندانش که آرزوی آزادی دارد.

 • خب، فکر می‌کنم این نکته‌ای عالی است که شما مطرح کرده‌اید. صندوق‌های اعتصاب. آنانی که مسئول هستند چگونه به آن دارایی ها دسترسی پیدا کرده و قادر به هدفمند کردنشان شوند؟ یعنی پول در کجاست؟
 • خب، پول در واقع فریز است. این یک دارایی رژیم است و در همان جهت دارایی های دیگری نیز هست که می‌توان در نتیجه تحریم سپاه در لیست تروریستی مسدود شود. لاکن پس از آن می توان به آن پول دسترسی پیدا کرد و از آن استفاده کرد. سوال اینجا راه قانونی هدفمند سازی یا تغییر کاربری [دارایی های بلوکه رژیم] است.

چنان پیشینه‌ای در برخی موارد وجود داشته است، که باور دارم در مورد ونزوئلا و برخی موارد دیگر نیز چنین شده است.

نکته این است که ما نمی‌خواهیم که مالیات دهندگان آمریکا، فرانسه و یا بریتانیا این صندوق‌ها را تأمین کنند. این پول عملا و در ابتدا متعلق به مردم ایران است.

باید آن را از دست رژیم خارج کرده و دوباره در دست مردم قرار دهیم. کل اصل مطلب ما همین جاست.

 • ایده بسیار مهمی واقعا که شما بسیار درباره آن صحبت کرده‌اید. نظر شما درباره آمریکا و نقش آن در اینجا چیست؟ در حال حاضر، افزایش گشت دریایی در تنگه هرمز. تنگه چقدر آسیب پذیر است و شما چه اقداماتی را از آمریکا می‌خواهید ببینید؟
 • شما می‌دانید که همه چیز بر اساس وضعیت موجود است. از ابتدا، هر رویکردی، هویج یا چماق (تطمیع یا تهدید)، تنها به خاطر این بود که انتظار «تغییر رفتار» از رژیم بود. تا زمانی که شما حقیقت دی ان اِی واقعی این نظام که قادر به همزیستی با جهان آزاد نیست را نفهمید، اهمیتی ندارد که شما چه کاری انجام دهید. آن‌ها در نگرش خود تغییر نمی‌کنند. بنابراین، تهدید هسته‌ای ادامه خواهد داشت، مداخله در ناوبری ادامه خواهد داشت، و و و. [جواب] سؤال این است که راه حل مشکل [نظام] تغییر وضعیت موجود است.
 • بله.
 • همانطور که ژنرال دو گل یک بار گفت: «اگر شرایط موجود مطلوب نیستند، شرایط را تغییر دهید.» که به این معنی است که اگر شرایط موجود مطلوب نیستند، مجبوریم شرایط را تغییر دهیم. نهایتاً در این حالت، نظام باید تغییر کند.
 • خب، الان تلاشی جدید در جهت جون جونی کردن روابط با چین را ازسوی رژیم می‌بینیم. رهبر ایران به پکن رفته و با شی جین پینگ دیدار کرده است. نظر شما درباره این رابطه به نظر قوی‌تر بین رژیم و چین چیست؟
 • نمی‌دانم آیا آن رابطه را، که به موجب آن ایران عملا به یک کشور تابع و در تصرف چین تبدیل شده، می‌توان بیش از کنشی در استیصال و ناامیدی نامید.

تصور کنید چه حسی یک آمریکایی خواهد داشت اگر فردا کوه راشمور یا جزایر هاوایی را حراج کنند. به عنوان یک شهروند این کشور، چه احساسی خواهید داشت؟ آیا ناراحت نخواهید شد؟ این دقیقاً کاری است که آنها در سعی انجام آن هستند! آنها سعی دارند جزیره کیش، جزیره قشم و حتی بناهای تاریخی ما را به فروش برسانند. به این جا است که رسیده‌ایم.

 • و نیز حزب کمونیست چین هست که تلاش دارد تا کشورهای دیگر از پول چین در معاملات نفتی و امور دیگر استفاده کنند. قضیه دلار آمریکا به عنوان ارز ذخیره و تلاش‌های چین برای تضعیف آن، حتی از طریق ایران، چیست؟ چقدر نفت در بازار سیاه هست؟
 • من به طور دقیق آمارش را نمی‌دانم. اما نکته اصلی در اینجا این است که وقتی با دنیای آزاد غرب/دموکراسی‌های غربی صحبت می‌کنیم، چگونه با این شرایط برخورد می‌کنیم؟ چرا در نهایت، نه برای ما بلکه برای منافع شخصی خودتان، باید کاری انجام دهید؟ در غیر این صورت، تمامیت توازن قدرت کاملاً دگرگون خواهد شد. و در این مفهوم، در دنیایی که در حال مشاهده‌ایم به چه جهتی دارد می‌رود، حضور بیشتری از سوی چین و کنترل این جنبه‌ها را می‌بینید، محور ایران با مسکو و تهیه پهپادهایی برای روس‌ها جهت حمله به غیرنظامیان در اکراین را می‌بینید و غیره… بدیهی است که یک تغییر کامل در وضعیت، برای مردم ایران بسیار مفید خواهد بود، اما برای دنیای آزاد نیز همچنین. و همه این نگرانی‌هایی که در حال حاضر می‌بینیم، خواه ناوبری در تنگه هرمز باشد، همه تهدیدات مرتبط با رژیم، خواه تروریسم، خواه تهدید هسته‌ای. همه این مشکلات فورا برطرف خواهند شد.

آنچه که باید انجام دهیم، مدیریت یک گذار درخور و درست با آگاهی خوبی از آینده است؛ اینکه یک ایران متفاوت چه معنایی برای جهان آزاد دارد.

 • و شما به دور دنیا سفر کرده و سعی کرده اید آن برآورد ها را در نقاط دیگر نیز دریابید. رسانه‌ها سفر شما به اسرائیل را به صورت های متفاوتی گزارش کرده‌اند. در اسرائیل چه یافتید؟ چه چیزی را از رهبران دیگر در این باره می‌شنوید؟
 • به علاوه رهبران [اسرائیل]، و فکر می‌کنم که ما از لحاظ دیدگاهمان درباره یک همکاری و شراکت استراتژیک مهم که ایران می‌تواند با اسرائیل داشته باشد، هم‌نظریم؛ یعنی یک ایرانی متفاوت، با این حال، ایرانی که به همسایگی و رابطه خوب و صلح و ثبات اهمیت می‌دهد. اما به علاوه، فراتر از رهبری آن کشور که در طول اقامتم در اسرائیل با آن‌ها گفتگوهای خوبی داشتم، باید به شما بگویم که شهروندان واقعی این کشور، اسرائیلی‌های معمولی به‌صورت تصادفی جلو می‌آمدند و علاقه خود را به من، به کشور ما و به رویای یک ایران متفاوت و رابطه‌ای که می‌توانیم با آن‌ها داشته باشیم، نشان می‌دادند و در قبال آن، در ایران، مردم به ‌صورت تیمی در ورزشگاه‌های فوتبال شعارهای حمایت از اسرائیل سر می‌دادند تا نشان بدهند که در نهایت، همه ما یکی هستیم و برای داشتن آزادی و برادری زندگی می‌کنیم ؛ آزادی برای مذهب بدون ترس از هیچ نوع تبعیض و یا غیره.
 • البته.
 • این آینده ای است که همه چیز برای آن است: اصول و ارزش های حقوق بشر و آزادی در برابر رژیمی که عملاً در همه آن می‌لنگد. شب و روز است، تفاوت.
 • منظورم این است که آیا سازمان ملل متحد در اینجا شریک جرم است؟ منظورم این است که چقدر این امر ناشایست است که ایران قرار است این اجلاس اجتماعی حقوق بشری را رهبری کند؟
 • نمی دانم که آیا باید به آن خندید یا گریست، اما بس اندوهناک است. این در واقع یک سیلی به صورت است. این نمک پاشی به زخم ملتی‌ست که هر روز می‌شنوید که به صورت زنانش گلوله می‌خورد یا مدارسش مورد حمله گازی قرار می‌گیرند و مسموم می‌شوند و این نمی‌تواند بدون اطلاع مستقیم رژیم و یا دخالت آن باشد. این فقط تصادفی نیست، در بسیاری از شهرها در طول چندین هفته اتفاق افتاده است. آنها عمدا و تقریباً در سطح نسل کشی بر جمعیت خود ضربه می زنند. و آنوقت شما به عنوان یک نهاد بین المللی با دادن یکی از بالاترین کرسی های با شان مربوط به حقوق بشر به آنها پاداش می دهید؟ یعنی این فراتر از یک جُک رفته است. این یک عمل شنیع تکان دهنده است. من امیدوارم که شهروندان جهان خشم خود را به سازمان ملل و نمایندگان آن ابراز کنند و بهشان بگویند: ببینید! اینجا برای چه چیزی ارزش قائلید؟ آیا قرار است به رژیم تروریستی که شهروندان خود را می‌کشد و به قتل می‌رساند، پاداش بدهید، یا اینکه ما می خواهیم جایگاه نیک اخلاقیت را احراز کنیم و بگوییم که از حاکمیت و قداست یک ملت حمایت می کنیم؛ لاجرم آنچه که مطرح است حق انتخاب مردم است. آیا مردم ایران امروزه دارای حق انتخاب هستند؟ نه، ندارند. حرف ما هم همین است: داریم صحبت تفاوت بین داشتن انتخاب و گزینه های خودشان و نحوه‌ای که می‌خواهند در آینده زندگی کنند را می‌کنیم.
 • اعلیحضرتا، از زحمات شما سپاسگزارم. ممنونم که امروز صبح اینجا تشریف داشتید.
 • تشکر از میزبانی‌تان.
 • با قدردانی بسیار از شما.

آوا نویسی:

Transcript:

– The U.S Navy on Friday announced it will increase the number of Patrols in the Strait of Hormuz following the seizure of two ships by Iran.

Now, dozens of former top U.S. diplomats are calling on President Biden to cease all diplomacy with Iran.

Last Monday Iran’s brutal regime hanged two men on charges of blasphemy as hundreds of executions have been carried out this year, following Nationwide anti-government protests over the death of 22 year old Mahsa Amini last September.

Despite this, Iran has been selected to serve as chair of the Human Rights Council Social Forum at the United Nations next year, if you can believe that one!

Joining us right now with more on all of this is his Royal Highness, the exiled Crown Prince of Iran, Reza Pahlavi.

Your highness thanks very much for being with here this morning.

– Good morning, Maria and, first and foremost, allow me to wish happy Mother’s Day to all our viewers. But, it also comes with sad feelings of so many mothers Iran today mourning the loss of their children who were either executed or murdered.

– Well, thank you for saying that and our hearts go out to those people and the strength and conviction that women of Iran have had. I I am just behind them all the way.

Tell me where you see things headed now. Are we at a point of Revolution again?

– We are. it’s been months.

The question is what will make the balance tilt fully in the in favor of the Iranian people, in other words, push the regime over the brink of the precipice.

It takes some factors, I would say.

The first Factor would be maximum pressure in the sense of the continuing of economic sanctions, provided, of course, they are implemented, which this Administration has yet to prove that they’re really pushing for full sanctions.

That would bring more pressure on the regime.

In that context, putting the IRGC on the list of terrorist groups will further cripple the regime in its means of having more income to fuel their War Machine and their proxies in the region, from Syria to Lebanon and elsewhere and there are some other means to even bring more pressure.

Then, there’s an element of Maximum support; something that has been advocated for years.

How could you actually empower the Iranian people?

Internet access, funding strike funds.

An idea around strike fund and the way it could be funded is something I’ve been floating around.

If there’s a legal way to repurpose frozen assets of the regime, which is after all the Iranian people’s money, and repurpose that towards funding the strike funds.

That’s all of a sudden complete change of balance of power between a regime that is trying to repress these people and the citizenry that is longing to be free.

– Well, I think this is a great point that you make. The strike funds. How would those in charge get access to that and be able to repurpose that? I mean, the money is where?

– Well, the money is actually frozen. This is an asset of the regime, and for that matter, additional assets that could be frozen as a result of the IRGC being sanctioned on a terrorist list. But, that money can be then accessed and used. The question is there is a legal way to repurpose it. There’s been some precedence, with I think I believe in the case of Venezuela and some other cases, too.

The point is that we are not asking for American or French or British taxpayers to fund these funds. This is the actual money that belongs to the Iranian people, in the first place. We should take it out of the regime’s hands and put it back in the people’s hands. That’s the whole principle here.

– Really an important idea that you’ve been talking about a lot. What is your take on America and its role here? Now, increasing the patrol in the Strait of Hormuz. How vulnerable is the strait and what would you like to see from America?

– You know everything is based on the status quo. From the very beginning, every approach, whether it was the carrot or the stick, did not work only because, Maria, the expectation was “behavior change.” As long as you don’t understand the true DNA of this regime that cannot coexist with the Free World, as its principle, it doesn’t matter what you do. They won’t change in attitude. So, there will be a continuation of the nuclear threat, there will be a continuation of navigation interference, and what have you. The question is the solution to the problem is to change the status quo.

– Yeah.

– Like General De Gaulle once said, «Si les circonstances ne sont pas favorables, changez les circonstances.» which means “if the circumstance is not being favorable, we’ll have to change the circumstances.” In this case the change has to be the regime at the end of the day.

– Well, now, we’re seeing a new cozying up to China. You had the leader in Iran travel to Beijing to meet with Xi Jinping. What are your thoughts on this apparently stronger relationship between Iran and China?

– I don’t know if you can call it a relationship more than it is out of desperation allowing Iran to become practically a vassal state to China. Imagine what an American would feel if tomorrow they will auction off Mount Rushmore, or the Hawaiian Islands. How would you feel as a citizen of this country? It will be outrageous wouldn’t it be? That’s what they are trying to do! They’re trying to sell off Kish Island, Qeshm Island, and even our historical sites. This is where we’re at.

– You also have the Chinese Communist Party trying to get others to use their currency on oil transactions, on various transactions. What is the case in terms of the U.S dollar being the reserve currency and China’s efforts to take that down even via Iran? how much oil is on the black market right now?

– I don’t know exactly what the statistics are. But the main point here is that when we talk to the Western free world/Western democracies, how do we cope with these circumstances? Why it is, at the end of the day, not for our sake but for your own interests that you ought to do something? Otherwise, it’s going to be a complete shift of of balance of power. And in that sense, in this world in the direction that we are currently seeing, you see more presence by the Chinese and controlling these aspects, you see the Iranian axis with Moscow and furnishing drones to the Russians to strike on civilians in in the Ukraine, what have you… A complete reversal of the situation would be beneficial, obviously, to the Iranian people, but to the Free World as well. And all of these concerns that we see right now, whether it’s navigation in the Strait of Hormuz, whether it is all the threats associated with the regime, whether it’s terrorism, whether it’s the nuclear threat. All of these problems will dissipate instantaneously.

What we need to do is to manage a proper transition with a good idea of what the future holds; what a different Iran can mean to the Free World.

– And you’ve been traveling the world trying to get the assessments elsewhere. The media reported your trip in Israel in a mixed way. What did you find in Israel? What are you hearing from other leaders about this?

– Well besides the leaders, and I think we see eye to eye on how vital of a strategic cooperation and partnership Iran can have with Israel; a different Iran, mind you, an Iran that cares about neighborliness of good relationship of peace and stability, but, beyond the leadership that I had very good conversations with doing my stay in Israel, I must tell you the actual citizens of that country, average Israelis randomly would step forward and show their affection for me, for our country, for the dream that they have of a different Iran and the relationship they can have with us and, vice versa, in Iran we’ve had Iranian people chanting pro-Israeli slogans in soccer stadiums showing that, after all, we are all one and the same, and we live to have freedom and brotherhood and the freedom to practice our own faiths without fear of any kind of discrimination or what have you.

– Of course.

– That’s the future that is all about: the principles and values of Human Rights and Freedom against the regime that practically stumbles on all of them. It’s night and day, the difference.

– I mean, is the United Nations complicit here? I mean, how outrageous is it that Iran is going to be leading these human rights social forum?

– I don’t know whether you should laugh about it or cry about it, but it’s tragic. It’s actually a slap in the face. It’s adding insult to injury to a nation that every single day when you hear about women being shot in the face, or being gassed and poisoned inSchools, and that cannot be without direct knowledge and or involvement o the regime. It’s not just accidental, it happens in so many cities over so many weeks. They are intentionally, almost to a genocidal level striking down on their own population. And you reward this as an international body by giving them one of the highest esteemed chairs when it comes to Human Rights? I mean it’s just beyond a joke. It’s outrageous. I hope that world citizens will express their outrage to the U.N and its representatives by saying: look! what are you valuing here? Are you going to reward a terrorist regime that kills and murders its own citizenry, or are we going to be taking the moral high ground of saying we back the sovereignty and sanctity of a nation and after all it comes to peoples having a choice. Do the Iranian people today have a choice? They don’t. That’s what we’re talking about: the difference between having a choice of their own and how they want to live in the future.

– Your highness, thank you for your efforts. Thanks for being here this morning.

– Thank you for having me.

– You’re so appreciated.دسته‌ها:English, بازتاب ویژه

برچسب‌ها:, , , , , , , ,

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s