آنلاین با پیاله‌چی# ۳۶ – بایدن جوان، آپارتاید، و جرات اخلاقی


دوستان، نوش…

یکی از گلهای بزرگ تاریخ سیاست مدرن را امروز اعلیحضرت رضاشاه دوم ایران جانانه در دروازه‌ی دولت جو بایدن کاشتند که در آن با استفاده از استراتژی و تکنولوژی، بایدن و دولتش را در رابطه با قیام خوزستان و کشتار مجدد مردم توسط نظام خون‌آشام در آچمز بی‌نظیر اخلاقی قرار دادند.

واقعا شاهکار بود. ایول…

ویدئویی که اعلیحضرت به نمایش گذاشتند ۳۵ سال پیش ضبط شده بود. بنازم به آن حافظه تاریخی!

در آن ویدئو می‌بینیم جو بایدن جوان را که به خواب آلودگی امروزش نیست و با حواس بسیار جمع مردانگی و ماچیزمو دارد از چاک و چیویلش می‌ریزد و خانم پشت سرش نگاهش را از او بر نمی‌دارد!، علم هوا کرده و در صحرای سوزان عدم «جرات اخلاقی» دارد در کنگره جلوی وزیر خارجه وقت، جورج شولتز، برای سیاهان آفریقای جنوبی که پس از سپری کردن دهه ها تحت ظلم دولت سفیدپوستشان به پا خاسته اند و دارند در خیابان ها گلوله می‌خورند و رهبرشان نلسون ماندلا هنوز در زندان است، سینه می‌زند.

حرفهایی که بایدن ۳۵ سال پیش در آن ویدئو زده و با آن خودش را در ماهی‌تابه کارمایی «جرات اخلاقی» امروز یافته، لازم بود ترجمه شوند چون گشتم و پیدا نکردم ترجمه‌ای…

پس تقدیم حضورتان می‌شود.

نوش…

پ.ن. یادم رفت بگویم: حقیقت جور و ظلمی که آنروزها بر سیاهان آفریقای جنوبی روا میشد را در ویدئو دیدیم که یک سیاست ورز حرفه‌ای قالتاق اسباب کار و ترقی خودش کرده بود. حال به کارمای آن، جور و ظلمی که به ایرانیان امروز روا شده و ۴۳ سال پیش خودش در پیش آوردنش نقش داشته، اکنون شده آزمونگر اینکه آیا او خودش هم دولتی در دست دارد که در جوانی از آن به خجالت میبود؟

بک بوُن یا جرات اخلاقی چی؟ که آن روز ها آنقدر جلوی دوربین برایش چاک درید؟!… دارد کمی از آن؟!…دسته‌ها:English, PodCast پیاله‌کَست

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s